Főbb tények:
2024-ben aláírt beszerzési szerződés alapján Magyarország összesen négy új harcászati repülőgépet vásárolt. Ezekből kettő áprilisban, a további kettő jövő héten érkezhet.
Ezzel összeségében 16 db SAAB JAS-39C és 2db JAS-39D típusú Gripenből áll majd a magyar vadászgép század.
A mostani 4 gép részben különbözik a korábbi C Gripenektől. Egy cseh katonai szakportál beszámolója szerint ( ld. czech air force cikke ) korábban letárolt, új C gépeket szerelt nekünk most össze a Saab. A korábbi magyar gépek, régi A / B változatok átépített C / D hibridjei voltak. Tehát a régi flottánk „fiatalított” sárkányszerkezetekre épült, addig a most érkező gépek gyárilag is valódi C variánsként lettek összeszerelve.
A cseh portál további különbségekre is rámutatott a honvedelem.hu fotói alapján.


(fotó: Kovács Tamás,
https://honvedelem.hu )
Az áprilisban leszállított Gripenek svéd pilonokkal és régebbi LAU-99-es indító sínekkel szállították le, amelyeket a magyar Gripenek nem használnak. A korábbi magyar gépeken, dél-afrikai pilonok vannak, amikre a modern MML (Multi-Missile Launcher) indítósíneket szerelik. A modern magyar MML indítósíneket fizikai képtelenség feltenni a régi típusú, pirotechnikai svéd pilonokra.
“Mindkét repülőgép a klasszikus svéd FTS (Fälltank Stor) 1100 literes űrtartalmú leszállótartállyal érkezett, amelyet egy törzs alatti pilonra függesztettek.”
A Magyar Légierő a svájci RUAG cég modernebb, nagyobb kapacitású (1275 literes) EDT póttartályait használja a svédországi átrepüléskor látott alap 1100 literes FTS tartályokkal szemben. Ezek a tartályok a NATO-szabvány szerinti (14 és 30 hüvelykes) pilonokhoz rögzíthetők.
Az is lehetséges, hogy a „svéd” felszerelést csak a kecskeméti repüléshez használták, és a gyártó utólag lecseréli azt. Érdekes lesz megfigyelni, hogy a második két vadászgép milyen felszereltségben érkezik. Mindenesetre ezeket felfüggesztő pilonokat, indítósíneket illene lecserélni a későbbiekben a hazai változatra.

Hagyományos vízsugaras köszöntéssel fogadták májusban a Magyar Légierő 2db JAS 39 Gripen vadászgépét. (Fotó: honvedelem.hu) [1]
Folyt. kövi
