Főbb tények:
Magyar Péter testvérének tulajdonában álló online lapnak nyilatkozott a honvédelmi miniszter. Érdekesség, de a Kontroll a főszerkesztője a Simicska-féle HírTV egykori vezérigazgató-helyettese.
A hazai hadiipar és a gyárak helyzete
- A Zrínyi 2026 program alapelvei: A beszerzéseknél kikötés volt, hogy nem elavult, levetett eszközöket veszünk, hanem teljesen újakat. Fontos feltétel volt az is, hogy a külföldi gyártók hozzák Magyarországra a gyártási technológiát és a tudást (know-how), és a gyárakban legyen jelentős állami tulajdonrész.
Ez sztem fontos, hogy a rendszerváltás utáni legátfogóbb magyar haderőfejlesztési programot elismeri. Rengeteg fonákja is volt, de az irány egyértelműen pozitív volt. Sajnos 2022-ben lendületéből vesztett, elakadt és gyakorlatilag csak a korábbi beszerzések végrehajtására maradt benne szufla.
- Kiskunfélegyházi fegyvergyár: A CZ és a Bren 2 típusú kézifegyverek (pisztolyok, géppisztolyok, gépkarabélyok) bérgyártása folyik itt, amelyekből a Magyar Honvédség és a Rendőrség is kapott.
Ami kicsit morbid számomra, nem tudta a riporteri kérdésre megválaszolni, milyen gyártás zajlik jelenleg az üzemben, Már több mint 2 hónapja miniszter, de a szerény magyar hadiipar aktuális helyzetéről nem naprakész. ( nem azzal volt gondja mire jött létre, hanem azzal jelenleg, mi ott a szitu ) A hadiipar felügyelete egyébként nem hozzá, hanem a Kapitány István gazdasági miniszterhez tartozik, de ettől függetlenül azért…
- További hazai gyárak: Megemlíti a zalaegerszegi Lynx-gyárat, a lőszergyárat (amely 40 mm-es és 150 mm-es lőszereket gyárt), valamint a gyulai Airbus gyárat, amely helikopter-alkatrészeket állít elő.
- Innovációs megtorpanás: Kritikaként fogalmazza meg, hogy az utolsó három évben a hadiipari folyamatok rossz irányt vettek, nem látni az új innovációkat, és a tudás (know-how) sem jött be úgy, ahogy kellett volna. Ezt most vissza kell terelni a rendes kerékvágásba
- GDP-növelés: Az alapötlet az, hogy a magyar gyárak exportképesek legyenek, így a védelmi ipar ne csak vigye a pénzt, hanem termeljen is a magyar GDP-be.
Sok sikert neki, hogy csinálja jobban, mint az elődei.
✈️ A Gripen vadászgépek megítélése
- Folyamatos modernizáció: Visszautasítja azt a kritikát, hogy a Gripenek „20 éves régi gépek” lennének . Hangsúlyozza, hogy a szoftverüket (évente) és a fegyverrendszerüket folyamatosan frissítik.
- Regionális fölény: A magyar Gripen-képesség az egyik legjobb a régióban, nem véletlenül lát el Magyarország légtérrendészeti feladatokat (Air Policing) Szlovéniában, Szlovákiában, időszakosan Horvátországban, valamint kétévente a balti államokban is. A Gripent úgy írja le, mint egy „számítógépet és fegyvert, amit körbevettek páncélzattal és szárnyakkal”.
Sosem voltak évente frissítve a Gripen szoftverek. Egyrészt a Saab sem frissíti olyan sűrűn, másrészt a Honvédség is némi spéttel rendelte meg. Max. a 14, már 18, gépünk szoftvereit mi húztuk el olyan lassúságúra, hogy a 2-4 évenkénti frissítések a 14 gépünknél minden évben folyamatosan zajlottak.
Mind a Gripen fejlesztéseiről, mind a régiós képességeiről lehetne külön-külön posztot írni. De ha volt is regionális előnyünk a vadászgépek terén, ez jelenleg gyorsuló ütemben elsorvad. Itt komoly fejlesztés kell, hogy tartsuk a lépést a régióval, nem is a fölényről beszélnénk.
💰 Védelmi költségvetés és a NATO 5%
- Az 5%-os cél felosztása: Az új NATO-követelmények szerinti 5%-os védelmi költségvetést nem csak lőszerre és bakancsra költik. A terv szerint 3,5% megy a szigorúan vett honvédelmi kiadásokra, míg a maradék 1,5% a szélesebb értelemben vett védelmi kiadásokra (utak, vasutak, kórházak fejlesztése).
- Katonai tranzit és infrastruktúra: Magyarország elhelyezkedése miatt a szövetséges csapatok észak-déli és kelet-nyugati mozgása is rajtunk keresztül zajlik. Az erre fordított infrastrukturális fejlesztéseket békeidőben a magyar emberek használhatják.
- Kettős felhasználású eszközök: Gazdaságossági szempontból olyan eszközöket kell venni, amiket más szféra is használhat. Példaként hozza, hogy a Honvédség helikopterflottája hívásra a Rendőrséget is támogathatná, így nem kell két külön flottát fenntartani.
Végre egy konkrétum. A rendőrség amerikai gyártmányú McDonnell Douglas (MD) könnyűhelikoptereket használ, szemben a légimentők és a Honvédség francia-német Airbus helikoptereivel. Itt tényleg lenne értelme egységesíteni és a logiszika, a karbantartás, a pilótaképzés és az alkatrész-ellátás szempontjából hatékonyabb működést létrehozni. De csakis további gépek rendelésével és nem a honvédségi gépekre többletfealadatokat bízni az alapfunkcióik ellátásának rovására.
Sajnos a védelmi GDP 2%-os költségvetés növelését már most a ciklus második felére tolta. Pedig az Uniós pénzek felszabadítása jelentős mozgásteret is nyithat a költségvetésben.
🪖 Humánpolitika, laktanyák és a belső feszültségek
- Bérfeszültségek a toborzás miatt: Komoly bírálattal illeti a korábbi miniszter „piaci alapú” toborzási ötleteit. Példaként említi, hogy a Lynx vagy harckocsi programba belépő, 8 általánossal rendelkező új katonák bruttó alapfizetését felemelték 737 000 Ft-ra. Ezzel szemben egy 20-25 éve bent szolgáló, missziókat megjárt zászlós vagy tiszthelyettes bruttója kevesebb mint 600 000 Ft volt, ami óriási belső feszültséget és morálromlást okozott.
Annyi kiegészítés. Aki ilyen kiemelt alakulatban szolgál ott nem csak az újoncok kapják meg az emelt összeget. Illetve egy újonc nem kiemelt alakulatnál sem kap emelt összeget. De igaza van, feszkót okozott, viszont nőtt is a jelentkezők száma. Itt a szép feladat, találjon hatékonyabb, jobb módszert.
- Rossz állapotú laktanyák: A honvédelmi ingatlanok és laktanyák többségében 1970-1980 óta megállt az idő, rendkívül rossz állapotban vannak. Ezért leállította a Honvédelmi Minisztérium budai várba való irodabővítésének 5+13 milliárdos projektjét, és ezt a pénzt azonnal több mint 70 kisebb laktanya-rekonstrukciós programra (tetőszigetelés, ablakcsere, mosdók felújítása) csoportosította át.
Ez egy nagyon korrekt döntés! Viszont a másik serpenyőbe illik beletenni, hogy főleg Tata és Szolnok rengeteget lépett infrastruktúrában is az elmúlt években előre.
⚖️ Vizsgálatok és átvilágítások
- Azonnali átvilágítások: Belső vizsgálatok folynak a korábban megkötött túlárazott szerződések, a fegyvergyári állami tulajdonrészek magánkézbe játszása, valamint a gyanús SAFE-pályázatok ügyében (ahol 31 projektből 30 ugyanahhoz a céghez ment).
A nálam okosabbak szerint 31-ből 26 volt 4iG. De nem ez a lényeg. Itt lenne jó nem gyújtogatni, hanem maradni a tisztítótűznél. Az hogy a 4iG keretszerződéseit, túlárazásait vizsgálják felül, hadd szóljon! De az előremutató hiánypótló projekteket kukázni, csak mert 4iG nem nagy ötlet, főleg ha mindezt nem helyettesíti más.
És nagyon úgy tűnik 16,2 mrd eurós SAFE keretünkből, 10 mrd eurót elenged a kormány. Pedig ennek a kieső kb. 3.500 mrd HUF-nak bőven lenne helye. És pl. a keleti szomszédunk él vele. Márpedig ha vkire rájuk illik figyelni.
- Balesetek és politikai felelősség: Új, 60 napos teljes körű vizsgálatot rendelt el az újdörögdi kézigránát-baleset ügyében, mert a korábbi vizsgálatok megálltak a végrehajtó katonák szintjén, és nem keresték a mélyebb parancsnoki vagy politikai felelősséget.
- A csádi misszió: Éles kritikával illeti a fideszes elődje által tervezett csádi katonai missziót. Kijelenti, hogy a misszió műveleti helyi értéke „nulla” volt, katona ki sem ment, csak a pénzt költötték rá. Emiatt is belső vizsgálat zajlik.
Erről a csádi akcióról is jó lenne egy poszt. Volt mikor még Ruszin is máshogy látta.
A magyar sajtóra jellemző mit tartott fontosnak ebből az interjúból.
És ezt kopizza le a telexről az index, a 24.hu meg a többi….
